- Címlap
- Egyesületünk
- Programjaink
- Gombász kör
- Kerti tanácsok
- Kiadványaink
- Galéria
- Kiadványok
- Képek a Tájról
- Rendezvényeink, Események
- Bionap
- Cukorbetegek Világnapja
- Dalos-hegyi Kórustalálkozó
- Egészségnap a Villa Mimiben
- Előadások
- Erdei Iskola 2010
- Faültetés 2010.03.21.
- Faültetés
- Gesztenye és Méz Nap 2015.10.11.
- Gesztenye-Méz Egészségnap 2016
- Gesztenye-Méz Nap
- Hársfa-sor Nap
- Madarak és Fák Napja
- Odúkészítés 2015.10.03.
- Takarékos háztartás sorozat 2016.10.26-27.
- Tanulmányi kirándulás - Christian Holler
- Tanár Továbbképzés
- Terménybemutató 2015.09.19.
- Természetbarát-forrás felújítása
- Tárogató Túrák
- Tündér Fesztivál 2008
- Virágos Sopronért
- Terménybemutató 2015. szeptember 19.
- Hatóságok
- Linkek
Prof. Dr. Kárpáti László emlékére
Csendes virágillat 2021. június 27-én
Névadónk, Prof. Dr. Kárpáti László Szent László ünnepén elemelkedett e földről, hogy egyben lássa a táj-háromságot, amire oly sokszor mondta: a Kárpát-medence kicsiben.
Igen, névadónk volt ő, kerek harminc évvel ezelőtt, amikor az első nemzetközi Nemzeti Parkot szervezte, és minket is a Kakasos lőverbe fogadott. Mosolygós gesztenyeszemmel a Castanea nevet adta egyesületünknek, és végig követte munkálkodásunkat. Szerette egybelátni a dolgokat, de vezetés közben is szeme sarkából észrevette, ha egy hatalmas fakoronára horgas csőrű ragadozó telepedett…
Először még az egyetemen, az ÉTE Diaparádén találkoztunk, ahol Agócs József vetítette a soproniak által beadott diákat, és Kárpáti László zengő hangján hallhattuk a sokszínű sötétben a képek címeit.
1990-től – részben a Kaán Károly Ökoklub tagjai közül - lelkes ifjú csapatot hívott össze maga köré, akik azóta is tanácsait, tanítását követik a táj védelmében. Akkoriban segítségével lehettem a Magyar Madártani Egyesület első polgári szolgálatosa, ahol fő feladatom a madárodúk ellenőrzése, javítása, pótlása és a fertőbozi békamentés volt, akkor még terelőfóliák melletti vödrökkel. Egyszer Heves felé száguldva a Muzsikás együttes dalait énekelte, s mikor odaértünk, titkos szarvasrétet mutatott…
Kérésünkre 2003-as Hásfasor Napunk után védetté nyilváníttatta a Nagycenki Hársfasort, ezzel 15 évre megmentve a termetes hársfákat a kivágástól.
Sok kisebb-nagyobb tájvédelmi ügyben működtünk együtt, és többször vállalt előadást, bemutatót egyesületünk rendezvényein.
Az akkoriban Szabó Miklós társelnökünk által vezetett Ifjúsági Tábort saját jófajta gyümölcsoltványaival ajándékozta meg.
2019-ben felkérésére öt fejezetet írhattunk a Soproni Tájvédelmi Körzet monográfiájába, mely egy nagy természetvédelmi korszak összefoglalója is volt.
Ahogy a faóriások termőkoruk elérése után ellátnak mindenkit élelemmel, menedékkel, és kiállják az élet viharait, úgy élnek köztünk néha látványosan, néha csendesen nemeslelkű tanítóink. És ha beteljesedik a sorsuk, elfekszenek óvatosan, szelíden, nehogy az utánuk következőkben kárt tegyenek. Így tett most Kárpáti László is, aki a virágzó szelídgesztenyék fénykardjaival távozott vizet fakasztó Szent László sziklás ösvényein…
Reméljük, visszatér hamarosan, mint kedvenc füstifecskéi a Fertő mellé!
Hárs Olivér
Csatolmány | Méret |
---|---|
![]() | 462.68 KB |